icon_covid

Vývoj situace spjaté s nákazou covid-19 nemá zásadní dopad na činnosti francouzského farmaceutického sektoru, nicméně v závislosti na regionu může dojít k mírnému zpoždění dodávky.

Pro vaše zdraví

Antibiotika a alkohol

Načtení tohoto textu trvá: 11 min.

“Antibiotika a alkohol se nesmí míchat dohromady.” Toto jsme vždy slýchali – od doktorů, maminek, babiček nebo partnerek. Stále však panuje kolem antibiotik spoustu otazníků. Lidé se domnívají, že pokud při pobírání antibiotik budou konzumovat alkohol, způsobí si vedlejší účinky. Nebo že negativně ovlivní funkci antibiotik. Pro většinu antibiotik však toto neplatí. Zároveň to, prosím, ale neberte jako výzvu k bujarému popíjení alkoholu při nemoci či medikaci antibiotiky. Popíjení alkoholu při nemoci může komplikovat uzdravení.

Alkohol a antibiotika – proč tahle kombinace není zrovna příjemná?

Jak už padlo výše. Alkohol nesnižuje efekt antibiotik na léčbu. Alkohol v tomto případě spíše funguje jako katalyzátor vedlejších účinků. Antibiotika samy o sobě mohou mít spoustu vedlejších efektů, jako např.

  • nevolnost;
  • spavost (zvýšená únava);
  • bolest hlavy;
  • průjem.

Kombinace alkoholu a antibiotik může tyto efekty zhoršit. Léky jako trimethropim, sulfamethoxazol a metronidazol mohou způsobovat vážnější problémy:

  • těžká nevolnost;
  • zvracení;
  • průjem;
  • návaly horka;
  • těžká bolest hlavy;
  • zrychlený tep.

Obvykle tyto příznaky samy odezní, ale je celkem zbytečné vystavovat se do situace, kdy jim budete muset čelit. Proto si při konzumaci antibiotik dobře rozmyslete případnou konzumaci alkoholu. Pokud by však přetrvávaly, rozhodně na nic nečekejte a volejte záchranku.

Alkohol při léčbě infekcí

Pokud léčíte infekci antibiotiky, tak alkohol nezabrání antibiotikům, aby efektivně potlačoval infekci v těle. Přesto však může narušit léčbu jiným způsobem.

 

Při léčbě je totiž důležitá dieta a klid. A pití alkoholu toto může značně zkomplikovat. Můžete mít zhoršené spaní, tělo bude muset vynaložit více energie na odbourání alkoholu, můžete se cítit unavení či bude alkohol zabraňovat vstřebávání důležitých živin. Vše toto výše uvedené bude snižovat schopnost těla vyrovnat se s infekcí.

A dávejte si pozor i na ústní vody či léky proti nachlazení. Alkohol není obsažený pouze v lihovinách nebo pivu s vínem. I tyto přípravky s obsahem alkoholu mohou komplikovat léčbu. Pokud jste v minulosti zaznamenali svoji špatnou reakci na kombinaci alkoholu s antibiotiky, poraďte se o užívání ústních vod či léků proti nachlazení se svým ošetřujícím lékařem. Vždy je lepší při léčbě antibiotiky tyto přípravky krátkodobě vysadit, než si zbytečně uškodit.

Acetaldehyd jako meziprodukt

Ve skutečnosti většina používaných antibiotik není ovlivnitelná alkoholem. I zde však existují výjimky. Co je však jisté je, že antibiotika zpomalují odbourávání alkoholu v krvi. To vede k nárůstu meziproduktu při odbourávání – acetaldehydu. A s ním rozhodně kamarádi nebudete. Způsobuje totiž stavy jako závrať, rudnutí obličeje, dýchavičnost, bolest hlavy nebo bolest hrudníku.

Na jaká antibiotika rozhodně alkohol nepít

Určitě nezapíjejte alkoholem antibiotika, která obsahují metronidazolu. Ten se používá na léčení ústních infekcí, proleženin nebo vředů na nohou.

Trimethropim se používá např. při léčbě močového měchýře, zánětu středního ucha nebo “cestovatelského průjmu”. Pokud berete antibiotika, jež obsahují tuto antibakteriální látku, vyhněte se alkoholu obloukem.

Sulfamethoxazol se používá též k léčbě zánětů močových infekcí. A rozhodně ani na tuto látku nepopíjejte žádný alkohol, mohli byste si totiž poškodit játra.

Mohu tedy brát alkohol na antibiotika?

Ano, i ne. Vše pak záleží na vašem aktuálním zdravotním stavu. Vždy je lepší se nejprve uzdravit, a pak si plnými doušky vychutnávat to, co máte rádi. Kvůli pár skleničkám je zbytečné, abyste si léčbu prodlužovali. Obecně se radí počkat ještě 24 hodin po konzumaci poslední tabletky antibiotik.

Pokud mermomocí chcete mít v ústech chuť alkoholu, a přitom si být jistí, že nic alkoholického nepijete, dejte si třeba nealko přísady. Vybrat si můžete z mnoha příchutí a jsme si jistí, že se trefíme i do vaší chuti. Ať už máte plány s popíjením jakékoliv, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem. S předstihem však lze říct, že popíjení lihovin vám žádný doktor nedoporučí.

Tip na nealko koktejly

Víte, že si ale i během nemoci můžete umíchat koktejly? Stačí alkoholickou složku vyměnit za nealkoholickou. U takového mojita výjimečně nepřidávejte rum ale jablečný džus. A nezávadný koktejl je na světě. Mrkněte na nejoblíbenější míchané nápoje a zapojte fantazii. Meze se nekladou.

Které léky jsou nejrizikovější

Léky proti bolesti

Paracetamol, který se nachází v mnoha lécích, i volně prodejných, je ve vyšších dávkách hepatotoxický. Alkohol ještě zvyšuje škodlivý účinek paracetamolu na játra. Riziková je také kombinace alkoholu s kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin).

Antibiotika

U více druhů antibiotik si přímo koledujete o problém, pokud během jejich užívání budete pít alkohol. Některé jsou samy o sobě těžké na žaludek, u alkoholu by se tyto jejich nežádoucí účinky mohly zesílit.

Léky na vysoký krevní tlak či srdce

Mnohé z nich snižují krevní tlak. Alkohol by mohl zvýšit účinek těchto léků, proto se může stát, že budete mít pocity slabosti, závratě a mohli byste dokonce i odpadnout.

Léky proti alergii

U některých druhů léků proti alergii může alkohol zvýšit jejich tlumivý účinek.

Psychofarmaka

Mnohé z těchto léků v kombinaci s alkoholem zpomalí činnost centrálního nervového systému, pacientovi se tak zhorší pozornost, koordinace.

Léky na cukrovku

Léky, které cukrovkáři musí pravidelně užívat, stabilizují jejich hladinu cukru v krvi. Pokud je zkombinují s alkoholem, může se snížit hladina cukru v krvi, hrozí hypoglykémie, která může vést až k život ohrožujícímu stavu. Navíc alkohol nepůsobí jen bezprostředně po jeho užití, ale dokonce i 12 hodin po jeho užití.

Proto pokud užíváte léky, alkohol raději vynechejte. Kombinace alkoholu a léků je v mnoha případech nevhodná, protože hrozí vznik nežádoucích interakcí. Účinek léku se tak může dočasně zvýšit nebo snížit, dokonce společné užívání může vést k poškození některých orgánů.

Odborníci tvrdí, že zákaz pití alkoholu v době, kdy člověk užívá antibiotika, je opodstatněný v případě, že má pacient předepsané léky, které mají antiinfekční účinky. Patří mezi ně antibiotika s obsahem metronidazolu, imidazolu a sulfamethoxazolu. Tato léčiva blokují jeden z hlavních způsobů, jakým tělo rozkládá alkohol. Pokud byste se během jejich užívání opíjeli, v organismu by se vám rychle nahromadily acetaldehydy, které jsou zodpovědné za příznaky ranní „opice". Již po jedné skleničce alkoholu byste zvraceli a upadali do bezvědomí.

Tyto léky se však používají při léčbě úzké skupiny nemocí, například giardiózy (způsobuje ji pití kontaminované vody) či zdravotních problémů způsobených červy v trávicím traktu.

U ostatních typů antibiotik neexistuje relevantní důkaz, který by potvrzoval zákaz jejich kombinace s alkoholem v rozumném množství. Tímto výzkumem se zabýval například americký Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismu (NIAAA) ve studii z roku 1999.

To samozřejmě neznamená, že při užívání antibiotik můžete konzumovat alkohol dle libosti. Antibiotika mohou mít totiž řadu vedlejších účinků, které může pití alkoholu jen umocnit. Alkohol například způsobuje rozšiřování cév, což má neblahý vliv na snahu těla vypořádat se s infekcí.

Antibiotika, která obsahují například isoniazid či flucloxalicin, mohou u některých pacientů vyvolat slabý zánět jater a mírnou žloutenku. Pokud strávíte bujarou noc v baru, játra ještě více poškodíte tím, že se budou snažit rozložit nadměrné množství alkoholu. Snadno si tak přivodíte jaterní onemocnění s názvem mononukleóza.

Pokud tedy užíváte antibiotika, která mají v příbalovém letáku jasně zdůrazněný zákaz kombinace s alkoholem, dodržte jej. I v případě, že užíváte jiné druhy antibiotik a čeká vás bujará oslava, na které alkohol nemůžete odmítnout, poraďte se předtím se svým lékařem. Je možné, že vám pár skleniček i přes antibiotika povolí. Pamatujte si však, že navzdory všem upozorněním kombinujete alkohol s antibiotiky na vlastní riziko.

Zdroje:

https://www.alkohol-shop.cz/blog/antibiotika-a-alkohol/

https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000649/1673329/Smrtelna-kombinacia-alebo-len-mytus--Co-sa-stane-v-tele-po-konzumacii-antibiotik-a-alkoholu

https://liekysrozumom.sk/clanky/39/alkohol-s-liekmi-radsej-nekombinujte

Věděli jste, že...

Alkoholu je třeba se při užívání antibiotik vyhýbat kvůli škodlivým interakcím a negativním účinkům, které má alkohol na imunitní systém.

Přidejte svůj názor k tomuto článku

Hodnocení:

Recent_comments_to_article

Nejnovější články

Léčivé přípravky na ED

2022-11-14

Generické vs. originální léky

Generické vs. originální léky-ALT_SMALL_IMG

Když je objeven nový lék, společnost, která jej objevila, požádala o povolení, aby zabránila jiným společnostem vyrábět a prodávat lék. Tato průchodnost může trvat až 20 let a během tohoto období bude společnost vyrábět a prodávat lék pod značkou, aby získala zpět své investice a dosáhla zisku. Časem se toto jméno stalo synonymem pro drogu. Ale po vypršení patentu mohou podobný lék vyrábět i další společnosti. Je to to, co dalo vzniknout značkovým a generickým názvům v drogách.

Autor článku: Jakub Vojta

Přečtěte si více

Pro vaše zdraví

2022-10-19

Antibiotika a alkohol

Antibiotika a alkohol-ALT_SMALL_IMG

“Antibiotika a alkohol se nesmí míchat dohromady.” Toto jsme vždy slýchali – od doktorů, maminek, babiček nebo partnerek. Stále však panuje kolem antibiotik spoustu otazníků. Lidé se domnívají, že pokud při pobírání antibiotik budou konzumovat alkohol, způsobí si vedlejší účinky. Nebo že negativně ovlivní funkci antibiotik. Pro většinu antibiotik však toto neplatí. Zároveň to, prosím, ale neberte jako výzvu k bujarému popíjení alkoholu při nemoci či medikaci antibiotiky. Popíjení alkoholu při nemoci může komplikovat uzdravení.

Autor článku: Jakub Vojta

Přečtěte si více

Zdraví muže

2022-09-27

Vypadávání vlasů u mužů - Jak zabránit?

Jak zabránit vypadávání vlasů u mužů?-ALT_SMALL_IMG

U lidí je stereotyp, že alopecie u mužů je známkou moudrosti. Z lékařského hlediska je výskyt plešatých míst na hlavě příznakem onemocnění nebo nedostatku vitamínů. Navíc dnes lékaři často diagnostikují plešatost u mladých kluků ve věku 20 let, i když nikdo z jejich rodiny touto nemocí netrpěl. Bez ohledu na věk tato nemoc snižuje kvalitu života a způsobuje pochybnosti o sobě samém a mnoho pacientů přítomnost onemocnění nepozná. V našem článku se ujistěte, že vypadávání vlasů u mužů je pouze signál a musíte změnit svůj životní styl nebo začít s léčbou nemoci.

Autor článku: Jakub Vojta

Přečtěte si více

Léčivé přípravky na ED

2022-09-08

Ženská Viagra - Lovegra: Co potřebujete vědět

Ženská Viagra - Lovegra: Co potřebujete vědět-ALT_SMALL_IMG

Viagra (aktivní složka Sildenafil) je schválena FDA k léčbě erektilní dysfunkce (ED) a byla používána mimo označení k léčbě sexuální touhy a problémů se vzrušením u žen. Ale i když léčí některé problémy s fyzickým vzrušením, nezvyšuje sexuální touhu.

Autor článku: Jakub Vojta

Přečtěte si více

Pro vaše zdraví

2022-08-04

Jak úspěšně a rychle zhubnout?

Jak úspěšně a rychle zhubnout-ALT_SMALL_IMG

K nechtěnému nárůstu hmotnosti dochází, když přiberete na váze, aniž byste zvýšili spotřebu jídla nebo tekutin, a aniž byste snížili svou aktivitu. K tomu dochází, když se nesnažíte přibrat na váze. Často je to kvůli zadržování tekutin, abnormálnímu růstu, zácpě nebo těhotenství.

Autor článku: Jakub Vojta

Přečtěte si více
Na naší webové stránce používáme soubory cookies, abychom zpříjemnili váš uživatelský zážitek Ochrana osobních údajů