icon_covid

Vývoj situace spjaté s nákazou covid-19 nemá zásadní dopad na činnosti francouzského farmaceutického sektoru, nicméně v závislosti na regionu může dojít k mírnému zpoždění dodávky.

Zdraví muže

Vypadávání vlasů u mužů - Jak zabránit?

Načtení tohoto textu trvá: 12 min.

U lidí je stereotyp, že alopecie u mužů je známkou moudrosti. Z lékařského hlediska je výskyt plešatých míst na hlavě příznakem onemocnění nebo nedostatku vitamínů. Navíc dnes lékaři často diagnostikují plešatost u mladých kluků ve věku 20 let, i když nikdo z jejich rodiny touto nemocí netrpěl. Bez ohledu na věk tato nemoc snižuje kvalitu života a způsobuje pochybnosti o sobě samém a mnoho pacientů přítomnost onemocnění nepozná. V našem článku se ujistěte, že vypadávání vlasů u mužů je pouze signál a musíte změnit svůj životní styl nebo začít s léčbou nemoci.

Nejčastějším typem vypadávání vlasů u mužů je androgenetická alopecie a je spojena s vlivem hormonů na folikuly. U mužů v tomto případě obvykle olysají temenní a čelní část hlavy, u žen vlasy na bočních částech hlavy řídnou. Důvodem ztráty je hormon dihydrotestosteron. Životnost vlasu je od dvou do šesti let, poté vlas vypadne a na jeho místě vyroste nový a dihydrotestosteron zkracuje fázi růstu vlasů a s každým dalším cyklem vlasy ztenčují a ztrácí pigment. Nakonec se folikul vyprázdní a nakonec ho nahradí vazivová tkáň, na jeho místě se vytvoří jizva, proto se holá hlava na slunci tolik leskne.

Jak na vypadávání vlasů u mužů?

 • Nejprve musíte spočítat všechny vypadlé vlasy za den. Je jich více než 100-150? To znamená, že pokles je více než normální. Někdy, pokud jsou vlasy dlouhé, se zdá, že příliš padají. Je důležité spočítat, zda tomu tak skutečně je.
 • Za druhé, můžete provést malý test. Pomůže posoudit sílu vlasových folikulů. Chcete-li to provést, vezměte do každé ruky široký pramen vlasů. Pak je vytáhněte. Vypadlo během testu více než 10 vlasů? Možná byste se měli poradit s trichologem. zvolte domácí léčbu vypadávání vlasů.
 • Také byste měli dbát na pravidelnou péči. Tedy jsou šampon a kondicionér.
 • Je důležité dostat se k hlavní příčině. Stojí za to domluvit si schůzku s trichologem nebo dermatologem. Na základě výsledků analýzy je možné, že budou předepsána léčba. Je důležité přísně dodržovat pokyny a doporučení od lékařů. Můžete tak eliminovat nadměrné vypadávání vlasů. Koneckonců, je to důležitější než získat rychlý, ale krátkodobý výsledek.

Příčiny vypadávání vlasů u mužů.

Všem padají vlasy. Tak to nařídila příroda – každý den opustí hlavu asi 100 vlasů, aby ustoupily mladým vlasům. Počet vypadaných a nových vlasů u zdravého člověka je přibližně stejný.

Trichologové jmenují asi 600 příčin alopecie, my se zaměříme na nejdůležitějších 11. Ale málokdy jednají sami. Plešatost je obvykle výsledkem několika nepříznivých faktorů.

 • Genetika. Náchylnost vlasových folikulů na změny v těle, vnější faktory je stanovena na genetické úrovni. Přibližně 80 % holohlavých mužů dostane gen „zděděný“ od svých rodičů.
 • Hormonální změny. V průběhu života hladina hormonů v krvi kolísá, třeba změny související s věkem. Puberta může způsobit vypadávání vlasů teenagera. Zvyšuje se jejich mastnota, ztenčují se, růst se zpomaluje. Jakmile se hormony stabilizují, účes se vrátí ke své dřívější podobě.
 • Autoimunitní onemocnění. Příčinou fokálního typu alopecie jsou autoimunitní onemocnění pojivových tkání, např. lupus, sklerodermie a další poruchy imunitního systému.
 • Endokrinní onemocnění. Endokrinologové připisují plešatost sekundárním příznakům cukrovky. Porušení rychlosti metabolických procesů v těle je příčinou podvýživy vlasových folikulů.
 • Infekční a chronické onemocnění. Intoxikace těla v případě infekcí, vliv chronických onemocnění je dobrou půdou pro rozvoj alopecie. To mohou být chřipka, zápal plic, malárie, syfilis, HIV. Při jakékoliv nemoci trpí vlasové folikuly a účes celkově.
 • Onkologická onemocnění. Úplná plešatost je přirozenou reakcí na silný lékový útok proti rakovinným buňkám. Ale růst vlasů po chemoterapii lze obnovit.
 • Některé léky. Třeba, retinoidy, β-blokátory, antikoagulancia, antibiotika, antikonvulziva, diuretika mohou způsobit řídnutí vlasů. Navíc u některých léků (například z antikoagulancií) může proces ztráty začít po několika měsících.
 • Nesprávná vyživa. Je třeba dodržovat režim a obsah stravy. Nevyvážená strava, nedostatek vitamínů a minerálů je přímou cestou k padajícím vlasům. Navíc dochází ke snížení imunity, překrývají se různé nemoci, které také vyvolávají plešatost.
 • Špatné zvyky. Konzumace alkoholu a kouření cigaret vezme z těla některé vitamíny, má destruktivní vliv na imunitní systém a psychický stav člověka. Vlasy na takové hlavě nechtějí dál růst.
 • Špatná ekologie. Znečištěný vzduch, zvyšená úroveň radiace, špatně čištěná voda ovlivňují zdraví těla.
 • Poranění hlavy je totiž traumatická alopecie. Jizva, která se objeví v místě poškození pojivové tkáně, neumožňuje růst vlasů. Léčba nejčastěji vyžaduje účast chirurgů. 2-3% mužů s vypadáváním vlasů má traumatický typ alopecie. Kůže v místě popálenin a poranění je zjizvená, v těchto oblastech jsou poškozeny vlasové folikuly a růst vlasů se zastaví.

Vlastnosti plešatosti u mužů v závislosti na věku.

Ve věku 18 let dochází ke konečné tvorbě vlasové linie. V tomto věku má muž zpravidla maximální množství vlasů. Vypadávání vlasů u mužů často začíná ve 20 až 30 letech. Ve věku 50 let se polovina mužů potýká s jedním nebo druhým typem alopecie, ve věku 60 let - nemají více než 40% svého maximálního množství vlasů. Po 70 letech plešatění postihuje přibližně 80 % mužů.

Existují případy, kdy alopecie začíná u dospívajících. To může v budoucnu ohrozit rozsáhlé formy plešatění. V každém věku je nutné přijmout opatření k boji s plešatostí při prvních příznacích.

Jak zastavit vypadávání vlasů u mužů?

Dnes existuje mnoho metod, jak bojovat s mužskou plešatostí:

 • Správná péče. Některá pravidla pro péči o oslabené vlasy vás sice nemohou úplně zbavit počínající alopecie, ale dodržování pravidel výrazně zpomalí samotný proces vypadávání vlasů.
 • Lékařské ošetření. Pokud se vážně obáváte vypadávání vlasů, měli byste navštívit endokrinologa, který předepíše potřebné testy, provede vyšetření a vybere léky. Na léky se můžete podívat na naší webové stránce.
 • Kosmetické přípravky proti vypadávání vlasů zlepší situaci pouze tehdy, jsou-li vyvinuty profesionálními technology a sestávají z vysoce kvalitních složek, jejichž působení je zaměřeno na zlepšení vlasových folikulů. Složení takových produktů může zahrnovat stimulanty růstu vlasů, přírodní rostlinné extrakty, vitamíny skupiny B, A, E.
 • Salonní procedury. U řídnoucích vlasů jsou účinné keratinové ošetření a botox. Tyto rituály krásy nezastaví plešatost, ale zahustí vlasy, udělají je hustší a objemnější.
 • Fyzioterapie. Nejúčinnější kosmetické procedury proti vypadávání vlasů jsou mezoterapie, fototerapie, ozonoterapie, laserová léčba, darsonvalizace. Rozhodně vlasy léčí a posilují, ale pokud příčina alopecie spočívá v hormonálních poruchách nebo jsou folikuly již atrofované, pak bohužel takto plešatost nezastaví.
 • Transplantace vlasů. Transplantace vlasů je poslední možnost, když byly jiné způsoby léčby alopecie vyzkoušeny a selhaly. Jedná se o mikrochirurgickou operaci, během níž jsou do kůže injikovány dárcovské nebo vlastní životaschopné vlasové folikuly.

Tipy kadeřníka, jak zabránit vypadávání vlasů.

 • Vyčistěte si pokožku hlavy a vlasy včas pomocí správného šamponu. Čištění by mělo být denně, v případě potřeby dvakrát denně.
 • Nemyjte si vlasy příliš horkou vodou.
 • Po umytí si vlasy nedrhněte ručníkem.
 • Nezůstávat příliš dlouho na otevřeném slunci nebo v mrazu, tím trpí pokožka a vlasy.

Jak zastavit plešatost metodami samoléčby?

Recepty na vypadávání vlasů jsou mezi muži stále oblíbené, zejména s použitím pepře, hořčice a dalších „agresivních“ potravin. Zde jsou některé metody:

 • Cibule se rozdrtí do kašovitého stavu, vtírá se do pokožky hlavy a udržuje se až hodinu.
 • Tinktura pepřového alkoholu se smíchá ve stejných částech s lopuchovým olejem. Aplikuje se na pokožku hlavy, počkat 15 minut a smyje se.

Dermatologové a trichologové varují, že takové metody často způsobují alergické reakce a dráždí pokožku nejsilnějším způsobem. Pokud nejste připraveni na možné negativní důsledky, je lepší používat profesionální kosmetické přípravky doma.

Zdroje:

https://zdravi.euro.cz/leky/alopecie-priciny-druhy-priznaky-lecba/

https://nemoci.vitalion.cz/alopecie/

https://www.lekarna.cz/clanek/alopecie-a-vse-co-je-o-ni-dobre-vedet/

https://www.rehabilitace.info/zdravotni/jak-na-plesatost-prirodni-pripravky-udelane-doma-dalsi-rady/

https://www.notino.cz/beautyblog/tipy-a-rady/jak-zabranit-vypadavani-vlasu-u-muzu/

Věděli jste, že...

Vypadávání vlasů je často jen příznakem něčeho jiného; po odstranění příčiny vlasy opět dorostou.

Přidejte svůj názor k tomuto článku

Hodnocení:

Recent_comments_to_article

Nejnovější články

Léčivé přípravky na ED

2022-11-14

Generické vs. originální léky

Generické vs. originální léky-ALT_SMALL_IMG

Když je objeven nový lék, společnost, která jej objevila, požádala o povolení, aby zabránila jiným společnostem vyrábět a prodávat lék. Tato průchodnost může trvat až 20 let a během tohoto období bude společnost vyrábět a prodávat lék pod značkou, aby získala zpět své investice a dosáhla zisku. Časem se toto jméno stalo synonymem pro drogu. Ale po vypršení patentu mohou podobný lék vyrábět i další společnosti. Je to to, co dalo vzniknout značkovým a generickým názvům v drogách.

Autor článku: Jakub Vojta

Přečtěte si více

Pro vaše zdraví

2022-10-19

Antibiotika a alkohol

Antibiotika a alkohol-ALT_SMALL_IMG

“Antibiotika a alkohol se nesmí míchat dohromady.” Toto jsme vždy slýchali – od doktorů, maminek, babiček nebo partnerek. Stále však panuje kolem antibiotik spoustu otazníků. Lidé se domnívají, že pokud při pobírání antibiotik budou konzumovat alkohol, způsobí si vedlejší účinky. Nebo že negativně ovlivní funkci antibiotik. Pro většinu antibiotik však toto neplatí. Zároveň to, prosím, ale neberte jako výzvu k bujarému popíjení alkoholu při nemoci či medikaci antibiotiky. Popíjení alkoholu při nemoci může komplikovat uzdravení.

Autor článku: Jakub Vojta

Přečtěte si více

Zdraví muže

2022-09-27

Vypadávání vlasů u mužů - Jak zabránit?

Jak zabránit vypadávání vlasů u mužů?-ALT_SMALL_IMG

U lidí je stereotyp, že alopecie u mužů je známkou moudrosti. Z lékařského hlediska je výskyt plešatých míst na hlavě příznakem onemocnění nebo nedostatku vitamínů. Navíc dnes lékaři často diagnostikují plešatost u mladých kluků ve věku 20 let, i když nikdo z jejich rodiny touto nemocí netrpěl. Bez ohledu na věk tato nemoc snižuje kvalitu života a způsobuje pochybnosti o sobě samém a mnoho pacientů přítomnost onemocnění nepozná. V našem článku se ujistěte, že vypadávání vlasů u mužů je pouze signál a musíte změnit svůj životní styl nebo začít s léčbou nemoci.

Autor článku: Jakub Vojta

Přečtěte si více

Léčivé přípravky na ED

2022-09-08

Ženská Viagra - Lovegra: Co potřebujete vědět

Ženská Viagra - Lovegra: Co potřebujete vědět-ALT_SMALL_IMG

Viagra (aktivní složka Sildenafil) je schválena FDA k léčbě erektilní dysfunkce (ED) a byla používána mimo označení k léčbě sexuální touhy a problémů se vzrušením u žen. Ale i když léčí některé problémy s fyzickým vzrušením, nezvyšuje sexuální touhu.

Autor článku: Jakub Vojta

Přečtěte si více

Pro vaše zdraví

2022-08-04

Jak úspěšně a rychle zhubnout?

Jak úspěšně a rychle zhubnout-ALT_SMALL_IMG

K nechtěnému nárůstu hmotnosti dochází, když přiberete na váze, aniž byste zvýšili spotřebu jídla nebo tekutin, a aniž byste snížili svou aktivitu. K tomu dochází, když se nesnažíte přibrat na váze. Často je to kvůli zadržování tekutin, abnormálnímu růstu, zácpě nebo těhotenství.

Autor článku: Jakub Vojta

Přečtěte si více
Na naší webové stránce používáme soubory cookies, abychom zpříjemnili váš uživatelský zážitek Ochrana osobních údajů