icon_covid

Vývoj situace spjaté s nákazou covid-19 nemá zásadní dopad na činnosti francouzského farmaceutického sektoru, nicméně v závislosti na regionu může dojít k mírnému zpoždění dodávky.

Kontakt

close_call_us

Zavolejte nám

phone_call_us phones_call_us

Jsme vám k službám

Co je to ADHD?

Porucha hyperaktivity s deficitem pozornosti (ADHD) je porucha mozku, která ovlivňuje to, jak věnujete pozornost, sedíte a kontrolujete své chování. Stává se to u dětí a dospívajících a může pokračovat až do dospělosti. ADHD je nejčastěji diagnostikovanou duševní poruchou u dětí. Děti s ADHD mohou mít potíže s věnováním pozornosti, ovládáním impulzivního chování (mohou jednat, aniž by přemýšlely o tom, jaký bude výsledek), nebo mohou být příliš aktivní.

Jaké jsou příznaky ADHD? 

Projevy ADHD mohou být:
•    mít problém poslouchat a věnovat pozornost. 
•    potřebujete spoustu připomenutí, abyste mohli dělat věci. 
•    snadno se rozptýlit. 
•    vypadat roztržitě. 
•    být neuspořádaný a ztratit věci. 
•    ne sedět na místě, čekat na ně, nebo být trpělivý spěchat přes domácí úkoly nebo jiné úkoly nebo dělat nedbalé chyby
Tohle nejsou všechny příznaky ADHD.

Co způsobuje ADHD? Rizikové faktory pro ADHD mohou zahrnovat: Pokrevní příbuzní, jako je rodič nebo sourozenec, s ADHD nebo jinou poruchou duševního zdraví. Vystavení toxinům z prostředí – jako je olovo, které se vyskytuje hlavně v barvách a potrubích ve starších budovách. Užívání drog matkou, konzumace alkoholu nebo kouření během těhotenství.

Kdy se obvykle diagnostikuje ADHD? Průměrný věk diagnózy ADHD je 7 let. Příznaky ADHD se obvykle poprvé objevují ve věku od 3 do 6 let. ADHD není jen dětská porucha. Asi 4 procenta dospělých Američanů ve věku nad 18 let se zabývají ADHD denně.

Jak se dá ADHD léčit? ADHD lze léčit pomocí léků nebo terapie, ale kombinace obou je často nejlepší. Ošetření obvykle zajišťuje odborník, jako je pediatr nebo psychiatr, i když tento stav může sledovat praktický lékař.

Jaké léky koupit pro ADHD?

K léčbě ADHD má licenci 5 typů léků: 
•    Methylfenidát
•    Lisdexamfetamin
•    Dexamfetamin
•    Atomoxetin
•    Guanfacin.

Do jaké klasifikace léků spadá většina léků na ADHD? Stimulanty jsou nejčastěji předepisovanými léky na ADHD. Často jsou prvním kurzem léků používaných k léčbě ADHD. Možná slyšíte tuto třídu léků nazývaných léky stimulující centrální nervový systém (CNS).

Jak fungují léky pro ADHD? Léky ADHD zlepšují pozornost tím, že pomáhají lépe fungovat normální chemické látky v mozku. Léky se zaměřují na dvě chemické látky v mozku, dopamin a norepinefrin. Tyto chemikálie ovlivňují pozornost a koncentraci člověka.

Mechanismus účinku: Methylfenidát působí inhibicí presynaptických dopaminových transportérů centrálních adrenergních neuronů. Inhibuje také transportéry norepinefrinu v mnohem menší míře. To zvyšuje synaptickou rozštěpovou koncentraci dopaminu a zesiluje dopaminergní neurotransmisi.

Předepisování mimo označeních léků je legální a běžné. Léky mohou být předepsány mimo označení, pokud výzkum ukázal, že může pomoci s onemocněním (jako je ADHD), i když v současné době není schváleno FDA pro tento konkrétní stav.

Jak účinná je léčba ADHD? Mezi 70-80 % dětí s ADHD má při užívání těchto rychle působících léků méně symptomů ADHD. Ne stimulanty byly schváleny pro léčbu ADHD v roce 2003. Nefungují tak rychle jako stimulanty, ale jejich účinek může trvat až 24 hodin.

Jak dlouho trvá vidět účinek léků na ADHD? Stimulanty jsou účinné poměrně rychle, často za méně než hodinu. Ne stimulanty mohou trvat dny nebo týdny, než se projeví jejich plný terapeutický účinek.

Nežádoucí účinky léků na ADHD

Nežádoucí účinky léčby ADHD mohou být: 
•    Problémy se spánkem
•    Snížená chuť k jídlu
•    Zpožděný růst
•    Bolesti hlavy a břicha
•    Podrážděnost, když lék vyprchá
•    Nálada a podrážděnost.

Tenhle seznam není úplný, proto se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem o dalších vedlejších účincích.

Vzácné nežádoucí účinky mohou být:
•    Typ krevní poruchy s poklesem všech typů krvinek nazývaný pancytopenie
•    Anémie
•    Nízký počet krevních destiček a krvácení z imunitní odpovědi
•    Nízké hladiny bílých krvinek
•    Duševní problémy z užívání drogy.

Tohle nemusí být celý seznam vzácných nežádoucích účinků, proto se poraďte se svým lékařem před užitím léku pro ADHD. 

Léky, které můžete brát bez lékařského předpisu: Noopept, Alpha Brain, Addrena, AdderRx, ADDTabz, Qualia Mind a Aniracetam jsou uváděny na trh jako kognitivní látky a volně prodejné náhrady za léky jako Adderall. 

Léky, které si můžete koupit jenom s lékařským předpisem: V současné době existuje pro dospělé jeden schválený ne stimulant Strattera (Atomoxetin) a pět schválených stimulantů s prodlouženým uvolňováním – z nichž dva jsou na bázi Ritalinu (Methylfenidát) a tři na bázi amfetaminu (včetně Adderall). 

Upozornění

Když se rozhodnete užívat léky pro ADHD, poraďte se se svým lékařem, protože on ví nejlíp co vám pomůže a zlepší váš stav. Nikdy neberte vyšší nebo nižší dávku léku který máte předepsaný vašim lékařem. Držte se instrukcí vašeho lékaře po celou dobu braní léků. Nepřestávejte brát léky bez konzultace s lékařem, protože když z ničeho nic přestanete brát léky, mohou se objevit vedlejší účinky. Přečtete si pořádně příbalovou informaci, a když máte nějaké otázky, obraťte se na svého lékaře.

Zdroje:
https://www.addp.cz/dusevni-poruchy/adhd/
https://www.neklidne-deti.cz/leky-ano-ci-ne/
http://www.alphega-lekarna.cz/web/consumer-facing/adhd

Na naší webové stránce používáme soubory cookies, abychom zpříjemnili váš uživatelský zážitek Ochrana osobních údajů