icon_covid

Vývoj situace spjaté s nákazou covid-19 nemá zásadní dopad na činnosti francouzského farmaceutického sektoru, nicméně v závislosti na regionu může dojít k mírnému zpoždění dodávky.

Kontakt

close_call_us

Zavolejte nám

phone_call_us phones_call_us

Jsme vám k službám

Zdraví a nemoci u žen

Ženy jsou postiženy mnoha stejnými stavy a nemocemi jako muži, ale nemoci se u nich projevují jinak. Existuje také mnoho genderově specifických chorob, které postihují pouze ženy.

Vysoký krevní tlak způsobuje různé zdravotní problémy. Ženy mají obvykle nižší riziko vysokého krevního tlaku než muži do věku 45 let, pohlaví mají přibližně stejné riziko od 45 do 65 let a ženy mají vyšší riziko vysokého krevního tlaku po 65 letech. Navíc se u mnoha žen s normálním krevním tlakem rozvine vysoký krevní tlak po menopauze.

Ženy jsou po celý život vystaveny vyššímu riziku metabolického syndromu. Metabolický syndrom způsobuje vysoký krevní tlak, vysoké hladiny glukózy, abnormální hladiny lipidů a zvětšený pas. Ženy s metabolickým syndromem mají vyšší riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.
Autoimunitní onemocnění lupus také postihuje více ženy než muže. Lidé s lupusem umírají častěji na rakovinu a infekce než jinak zdraví lidé.
U žen je také pravděpodobnější, že se vyskytnou infekce močových cest, zejména těch starších 60 let. 

Kardiovaskulární onemocnění
Největší zabiják žen, kardiovaskulární onemocnění, je každoročně zodpovědné za jednu třetinu všech úmrtí žen. Mezi následky kardiovaskulárních onemocnění patří infarkty, problémy se srdečními chlopněmi, mrtvice a arytmie.

Srdeční onemocnění je druh kardiovaskulárního onemocnění. Ženy mají větší pravděpodobnost, že onemocní srdeční chorobou o 10 let později než muži, a asi 42 procent žen, které dostaly infarkt, zemře do jednoho roku. Pro srovnání, pouze 24 procent mužů zemře do jednoho roku na infarkt. 

Rakovina
Mezi typy rakoviny, které postihují nejvíce žen, patří rakovina kůže, rakovina prsu, rakovina plic a rektální rakovina.
Rakovina prsu postihuje asi 12 procent žen, ale míra přežití je vysoká, pokud je odhalena včas. Rakovina plic je hlavní příčinou úmrtí na rakovinu mezi ženami.

Deprese a úzkosti
Přirozené hormonální výkyvy mohou vést k depresi nebo úzkosti. Premenstruační syndrom (PMS) se běžně vyskytuje u žen, zatímco premenstruační dysmorfická porucha (PMDD) představuje podobné, ale značně zesílené příznaky. Perimenopauza, přesun do menopauzy, může také způsobit depresi. 

Léky na ženské problémy

Některé z nejběžnějších léků používaných k léčbě zdravotních problémů žen jsou popsány níže.
K zabránění otěhotnění se užívají perorální antikoncepce nebo antikoncepční pilulky. Obsahují ženské hormony estrogen (kontroluje menstruační krvácení) a progesteron (který brání otěhotnění tím, že blokuje uvolnění vajíčka z vaječníku). K dispozici jsou tři typy perorální antikoncepce – ty, které obsahují kombinovaný estrogen a progesteron, ty, které obsahují pouze progesteron, a prodloužené užívání nebo kontinuální pilulky. 

Antibiotika jako klindamycin (Clindesse, Cleocin) se používají k léčbě bakteriální vaginózy, což je infekce a zánět pochvy způsobený nerovnováhou mezi dobrými a špatnými bakteriemi. Lék je dostupný jako krém, který lze aplikovat do vagíny.
Antimykotika jako mikonazol (Monistat), flukonazol (Diflucan) a terkonazol se používají k léčbě vaginálních kvasinkových infekcí (vaginální kandidóza). Tyto léky jsou dostupné ve formě tablet, krémů, mastí a čípků.

U žen, které jsou neplodné kvůli poruchám ovulace, se používají léky na plodnost jako klomifen, gonadotropiny (Menopur, Follistim, Bravelle, Ovidrel, Pregnyl). Fungují tak, že stimulují ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníku).
Hormonální terapie rakoviny prsu zahrnuje selektivní modulátory estrogenových receptorů (SERM), jako je tamoxifen a toremifen. Tyto léky fungují tak, že zabraňují růstu některých druhů rakoviny prsu, které jsou poháněny estrogenem.

Inhibitory aromatázy, jako je exemestan (Aromasin), letrozol (Femara) a anastrozol (Arimidex), působí tak, že brání tělu vytvářet estrogen. Mohou snížit riziko návratu rakoviny prsu.

Nežádoucí účinky a kontraindikace

Většina vedlejších účinků perorálních antikoncepčních pilulek je mírná a mizí s užíváním. Pokud není jedna formulace dobře snášena, lékař může doporučit přechod na jinou. Mezi nejčastější vedlejší účinky antikoncepce patří krvácení, nevolnost, bolest hlavy, citlivost prsou, křeče v břiše, zvýšený výtok z pochvy a snížená chuť na sex.

Antibiotika používaná k léčbě vaginálních bakteriálních infekcí mohou způsobit bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, zácpu, bolesti zad a vaginální nepohodlí nebo výtok.
Antimykotika používaná k léčbě vaginální kandidózy mohou jako vedlejší účinky způsobovat pálení, štípání, podráždění, zarudnutí, otoky a svědění.

Mezi potenciální vedlejší účinky léků na plodnost patří abnormální vaginální krvácení, citlivost prsů, nevolnost a zvracení, průjem, bolest hlavy, návaly horka a rozmazané vidění.

Selektivní modulátory estrogenových receptorů, jako je tamoxifen, mohou způsobit návaly horka a vaginální suchost nebo výtok. Mezi závažnější vedlejší účinky patří krevní sraženiny, mrtvice a zvýšené riziko rakoviny dělohy u žen po menopauze.
Inhibitory aromatázy mohou způsobit bolesti svalů a ztuhlost kloubů. Vzhledem k tomu, že snižují množství estrogenu v těle, mohou tyto léky také způsobit řídnutí kostí. Ženy, které se jimi léčí, proto mohou dostávat léky na posílení kostí.

Použité Zdroje:
1.https://www.nzip.cz/kategorie/72-onemocneni-zenskych-pohlavnich-organu
2.https://girlworld.cz/nemoci-ktere-postihuji-jen-a-pouze-zeny/
3.https://zena.aktualne.cz/rodina/ktere-nemoci-postihuji-jen-zeny/r~i:article:776754/
4.https://gynekologicka-onemocneni.zdrave.cz/zenske-nemoci-i/
5.https://www.uroklinikum.cz/urologick-zdrav-eny-16/

Na naší webové stránce používáme soubory cookies, abychom zpříjemnili váš uživatelský zážitek Ochrana osobních údajů