icon_covid

Vývoj situace spjaté s nákazou covid-19 nemá zásadní dopad na činnosti francouzského farmaceutického sektoru, nicméně v závislosti na regionu může dojít k mírnému zpoždění dodávky.

Kontakt

close_call_us

Zavolejte nám

phone_call_us phones_call_us

Jsme vám k službám

Co jsou prášky na spaní?

V některých případech lékaři předepisují léky na léčbu nespavosti. Všechny léky proti nespavosti by se měly užívat krátce před spaním. Po užití léku na nespavost se nepokoušejte řídit nebo provádět jiné činnosti, které vyžadují soustředění, protože to může zvýšit riziko nehodovosti. Léky by měly být používány v kombinaci s dobrými spánkovými praktikami.

Léky, které lze použít k léčbě nespavosti

Antidepresiva: Některá antidepresiva, jako je trazodon (Desyrel), jsou velmi dobré při léčbě nespavosti a úzkosti.
Benzodiazepiny: Tyto starší prášky na spaní - emazepam (Restoril), triazolam (Halcion) a další - mohou být užitečné, když chcete lék na nespavost, který zůstane v systému déle. Například se účinně používají k léčbě problémů se spánkem, jako je náměsíčnost a noční děsy.

Doxepin (Silenor): Tento lék na spaní je schválen pro použití u lidí, kteří mají problémy se spánkem. Silenor může pomoci s udržením spánku blokováním histaminových receptorů. Neužívejte tento lék, pokud nejste schopni získat celých 7 nebo 8 hodin spánku.
Eszopiklon (Lunesta): Lunesta vám také pomáhá rychle usnout a studie ukazují, že lidé spí v průměru 7 až 8 hodin. Neužívejte přípravek Lunesta, pokud nejste schopni se celou noc vyspat, protože by to mohlo způsobit ospalost. 

Lemborexant (Dayvigo): Tento lék je schválen pro lidi, kteří mají problémy s usínáním a udržením spánku. Funguje tak, že potlačuje tu část centrálního nervového systému, která vás udržuje vzhůru. To může způsobit, že se budete druhý den cítit ospalí.

Ramelteon (Rozerem): Tento lék na spaní funguje jinak než ostatní. Funguje tak, že se zaměřuje na cyklus spánek-bdění, nikoli na depresi centrálního nervového systému. Předepisuje se lidem, kteří mají problémy s usínáním. Rozerem lze předepisovat k dlouhodobému užívání a lék neprokázal žádné známky zneužívání nebo závislosti.

Suvorexant (Belsomra): Funguje tak, že blokuje hormon, který podporuje bdělost a způsobuje nespavost. Lék může způsobit, že se následující den budete cítit ospalí.

Zaleplon (Sonata): Ze všech novějších léků na spaní zůstává Sonata v těle aktivní po nejkratší dobu. To znamená, že se můžete pokusit usnout sami. Pak, pokud stále zíráte na hodiny ve 2 hodiny ráno, můžete si to vzít, aniž byste se ráno cítili ospalí. Ale pokud máte tendenci se v noci probouzet, nemusí to být pro vás nejlepší volba.

Zolpidem (Ambien, Edluar, Intermezzo): Tyto léky vám dobře pomáhají usnout, ale někteří lidé mají tendenci se probouzet uprostřed noci. Neměli byste užívat zolpidem, pokud nejste schopni celou noc spát – alespoň 7 až 8 hodin. 

Volně prodejné léky na spaní: Většina těchto léků na spaní jsou antihistaminika. Neexistuje žádný důkaz, že fungují dobře na nespavost a mohou druhý den způsobit ospalost. Jsou dostatečně bezpečné na to, aby se prodávaly bez lékařského předpisu. Ale pokud užíváte jiné léky, které také obsahují antihistaminika – jako jsou léky na nachlazení nebo alergii – můžete si nechtěně vzít příliš mnoho.

Pokud u vás tyto léky nefungují, může vám lékař navrhnout něco, co je mimo označení. Jedná se o léky používané k léčbě stavů, pro které nebyly původně vyrobeny. Starší antidepresiva jsou někdy předepisována k léčbě nespavosti, protože mění chemické látky v mozku, což může pomoci regulovat spánek. 

Nejlepší léky na spaní - Ambien a Imovane

Zolpidem, prodávaný pod značkou Ambien, je lék primárně používaný pro krátkodobou léčbu problémů se spánkem. Zkracuje dobu nástupu spánku asi o patnáct minut a při větších dávkách pomáhá lidem zůstat spát déle. 

Zopiklon, prodávaný pod značkou Imovane, je nebenzodiazepin používaný k léčbě potíží se spánkem. Zopiklon zvyšuje normální přenos neurotransmiteru kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v centrálním nervovém systému prostřednictvím modulace benzodiazepinových receptorů stejným způsobem jako benzodiazepinové léky.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Mezi běžné vedlejší účinky léků na spaní na předpis, jako jsou Ambien, Halcion, Lunesta, Rozerem a Sonata, patří:
•    Bolest hlavy
•    Bolest nebo citlivost žaludku
•    Mentální zpomalení nebo problémy s pozorností nebo pamětí
•    Nekontrolovatelné třesení části těla
•    Neobvyklé sny
•    Pálení nebo mravenčení v rukou, pažích, chodidlech nebo nohou
•    Pálení žáhy
•    Plyn
•    Problémy s rovnováhou
•    Průjem
•    Slabost
•    Sucho v ústech nebo v krku
•    Zácpa
•    Závrať
•    Změny chuti k jídlu

Prášky na spaní bez předpisu

Léky na spaní, zejména ty silnější, by se neměly užívat bez lékařského předpisu. V případě, že předpis na léky proti bolesti od svého lékaře máte, využijte služby spolehlivé online lékárny Českárna, kde pohodlně nakoupíte online za ty nejnižší ceny v ČR.

Zdroje:
1.https://www.hledamzdravi.cz/prasky-na-spani-versus-doplnky-stravy-na-spani/
2.https://ispanek.cz/prirodni-leky-na-spani/
3.https://cs.medlicker.com/2015-hypnotika-prasky-na-spani-vedlejsi-ucinky
4.https://www.netinbag.com/cs/medicine/what-are-the-different-types-of-sleeping-medications.html
5.https://esq-news.com/cs/posts/2807-sleep-aids-natural-vs-over-the-counter-vs-prescription-pi
6.https://muj-lekar.cz/prasky-na-spani-bez-receptu/
 

Na naší webové stránce používáme soubory cookies, abychom zpříjemnili váš uživatelský zážitek Ochrana osobních údajů